Borsa; bono, tahvil, hisse senedi, döviz, emtia, tahvil, yatırım fonları gibi çeşitli menkul kıymetlerin ticaretinin yapıldığı sermaye piyasasıdır. Bu kurumsal piyasadaki ticari işlemler belirli kurallar çerçevesinde sistematik bir şekilde gerçekleştirilir. Dünyada Londra, New York ve Tokyo gibi çeşitli ticari merkezlerde bulunan küresel piyasalar bulunmaktadır. Fakat her ülke kendi kurumsal piyasasına sahiptir. Ülkemizde İMKB yani İstanbul Menkul Kıymetler Borsası en köklü piyasadır.

Borsa’da yapılan her tür ticari işlem Sermaye Kurulu Piyasası tarafından denetlenmekte ve yine SPK tarafından ticari işlemi gerçekleştiren tarafların mali güvenliği sağlanmaktadır.

Eskiden Borsa Salonlarına gidilerek yükselen ve düşen değerler takip edilir sonra bankalara gidilerek alım satım işleminin yapılması sağlanırdı. Bu işlem yapılırken de sözleşme imzalanır ve banka yaptığı sözleşme, aracılık ve danışmanlık hizmetlerinin karşılığı olarak komisyon alırdı. Günümüzde ilerleyen teknolojinin getirdiği kolaylık ile tüm bu işlemler çok daha basit, hızlı ve daha az masraflı olarak yapılabilmektedir. Örneğin artık Borsa’da işlem yapmak için sadece herhangi bir bankanın yatırım hesabına sahip olmanız ve internete bağlanabileceğiniz bir bilgisayarınızın olması yeterlidir. Çünkü yatırım hesabınız açılırken size bir takım sözleşmeler imzalatılarak borsaya tanıtılmaktadır. Yatırım hesabınız aktif hale geldiğinde artık Borsa’da alım satım yapabileceksiniz demektir.

Bankanızın web sitesinden internet bankacılığı ile yatırım hesabınızı görüntüleyerek, dilediğiniz şirketin hissesini alabilirsiniz. Hissesini almak istediğiniz şirketin kodunu enstruman listesinden bularak seçmelisiniz. Daha sonra kaç lot’luk hisse alacağınızı belirleyip, alış veya satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem süresi için seanslık ve günlük olarak iki seçenekten size uygun olanını seçerek işleminizi başlatabilirsiniz. Borsa‘da alım ve satım işlemlerinden kar elde edebileceğiniz gibi, hissesini aldığınız şirketin kar payı dağıtımlarından da kazanç sağlayabilirsiniz. Kısa vadeli işlemlerin yanı sıra uzun vadeli işlemlerinizden de kazanç sağlayabilirsiniz. Hatta tüm bu işlemleri wap uyumlu cep telefonunuzdan da yapabilirsiniz. Borsa‘da işlem yapmanın en güzel yanı ise büyük meblağlarla yatırım yapma zorunluluğunun olmamasıdır. Hatta neredeyse kuruş bazında işlem yapabilirisiniz.

Borsa’nın dikkat edilmesi gereken yönlerini de es geçmemek gerekir. Örneğin bir şirketin hissesini satın alırken, şirketi iyice araştırmalı, yıllık hisse değerleri incelenmeli ve hatta bir uzmana danışılmalıdır. Yanlış hisse senedi seçimi tüm sermayenizin yok olmasına sebep olabilmektedir.

Şirketler ile ilgili geçmiş verilere, anlık hisse değerlerine ve günlük, aylık ve yıllık grafiklere çeşitli programlar ve platformlar aracılığı ile ulaşabilirisiniz. İnternet bankacılığı ile sadece İMKB hisseleri ile işlem yapabilirken, aracı kurumların sağladığı bu program ve platformlar sayesinde dünya borsalarında işlem yapabilme şansını yakalayabilirsiniz.